آیا می‌دانید تصویر برج ایفل در شب کپی رایت دارد؟

طبق یک بند قدیمی و فراموش شده قانون کپی رایت اتحادیه اروپا، انتشار عکس از نمای شبانه برخی از مکان‌ها و ساختمان‌ها در برخی شهرها، کپی رایت دارد و منوط به اجازه از مسئولین و مالکین مادی و معنوی آن بنا است.

پس چرا بسیاری از مردم از نمای شبانه بناهای معروفی مانند برج ایفل پاریس عکاسی کرده و عکس آن را منتشر می‌کنند، اما تحت پیگرد قانونی قرار نمی‌گیرند؟ زیرا این بند از قانون بسیار مبهم است و فقط در برخی از نقاط اروپا اجرا می‌شود. بنابراین معلوم نیست تکلیف فردی که از این بناها عکس می‌گیرد اما در جایی منتشرمی‌کند که این قانون اجرا نمی‌شود چیست.

البته این بناها اغلب قانون خود را اعلام می‌کنند. در وبسایت برج ایفل این متن آمده‌است؛

نماهای روز برج ایفل کپی رایت ندارد.

با این‌حال، نماهای این برج در حالت‌های نوری دیگر، کپی رایت داشته و استفاده از آن منوط به اجازه از صاحب آن یعنی « شرکت اجرایی برج ایفل » می‌باشد.
جالب اینجاست که معلوم نیست چرا این قانون در مورد نمای روز این برج صدق نمی‌کند.نمونه دیگر از این گونه قانون‌های تقریباً خنده‌دار و البته دست‌وپا گیر، ساختمان پارلمان اروپا است. سازندگان ساختمان پارلمان اروپا، عکاسی از این بنا غیر از موارد خبری را ممنوع کرده‌اند. به همین دلیل هم بود که چندی پیش «ویکیپدیا» سر انتشار عکس این ساختمان در سایت خود به مشکل برخورده بود و مجبور بود این بنا را بدون انتشار عکس معرفی کند!
منبع : سایت فارنت

/ 0 نظر / 99 بازدید