8 مشکل شایع دستگاه گوارش

رفلاکس:
این حالت با واکنش نشان دادن به اسید معده ایجاد می شود. خالی ماندن معده به مدت طولانی باعث قوی شدن آنزیم های اسیدی معده می شود. پس از آن با خوردن غذا، اسید به سمت بالای مری حرکت می کند. به گفته محققان باید از پرخوری پرهیز کرد تا اسید به سمت بالا حرکت نکند. از طرفی همراه غذا نباید آب نوشید. هم چنین بعد از  صرف غذا نباید بلافاصله دراز کشید.

گاز معده:
بر اثر هضم شدن موادغذایی سرشار از فیبر مانند کلم برگ، معده سنگین می شود و  فرد دچار سوزش سردل می شود می توان برای دفع گاز معده، برخی از حرکت های یوگا را تمرین کرد.

زخم معده:
نامنظم بودن زمان غذا خوردن، باعث افزایش ترشح آنزیم می شود که جداره معده را از بین می برد. در پی این امر درد و سوزش معده بیشتر می شود. بنابراین هر ۲ ساعت  چیزی بخورید.

شل بودن مدفوع:
دلیل ایجاد این مشکل،رعایت نشدن اصول بهداشتی هنگام پخت غذا یا فاسد بودن  غذاست. برای رفع این مشکل موز بخورید.

سوءهاضمه:
معده نمی تواند غذاهای سنگین یا تند و ادویه دار را هضم کند. برای رفع مشکل از زیره  سیاه استفاده کنید.

عدم تحمل لاکتوز:
برخی افراد فاقد آنزیم لازم برای هضم شیر (لاکتوز) هستند. بنابراین با مصرف شیر یا  فرآورده های آن دچار سوءهاضمه می شوند. تنها کاری که می توان در این مورد کرد، پرهیز کامل از مصرف لبنیات است.

کرم معده:
گاهی کرم ها از طریق غذاهای ناسالم یا آلوده وارد روده می شود. این کرم ها معده درد ایجاد می کند و باعث خارش مقعد می شود. برای از بین بردن کرم، باید از داروی  مناسب استفاده کرد.

سندروم بی قراری روده:
سوءهاضمه مزمن یا معده درد نشانه این سندروم است. در این زمان قدرت هاضمه به  طور چشمگیری کاهش پیدا می کند. از آن جا که این بیماری درمان قطعی ندارد، به  خورد و خوراک خود توجه بیشتری کنید. منبع : روزنامه خراسان توجه : مطالب پزشکی این وبلاگ گرچه از منابع معتبر تهیه می شوند اما جنبه اطلاعات عمومی دارند . جهت استفاده درمانی حتما" با پزشک معالج خود مشورت نمایید .

/ 0 نظر / 41 بازدید