روز عرفه فقط دعا کنید

دعا در شب عرفه مستجاب است
در روایتی نقل شده است که شب عرفه هر دعای خیری که انسان داشته باشد به اجابت می رسد و برای فردی که در شب عرفه اطاعت الهی را بکند و اعمال صالحه انجام دهد، معادل 170 سال اطاعت و عبادت محاسبه می شود؛ یعنی از نظر پاداش چنین چیزی به او داده می شود. این روایت، عظمت شب عرفه را می رساند؛ لذا می خواهم این مطلب را به دوستان عرض کنم که این شب را قدر بدانید. اولین مسئله ای که در این شب تاکید شده است، دعا کردن است؛ بنابراین دعا کنید، دعای خیر کنید و بدانید که این دعاها به اجابت می رسد.

برای دیگران دعا کنید
درباره دعا کردن هم بگویم که در روایتی از امام باقر علیه السلام آمده است که حضرت فرمودند: سریع ترین دعایی که به اجابت می رسد، دعایی است که یک برادر مومن درحق برادر مومن دیگرش می کند و پشت سر او نیز برایش از خدا خیر می خواهد نه فقط در حضورش. یعنی هر فردی برای دیگری دعا کند، به سرعت به اجابت می رسد. وقتی این شخص شروع می کند به دعا کردن برای برادر مومنش، آن فرشته ای که برای گرفتن دعاها موکل شده است، جواب می دهد: «و لک مثلاه» یعنی این چیزی که برای برادرت خواستی، برای خودت 2 برابرش برآورده شد.

تنها امید جاماندگان از شب قدر
حضرت امام جعفر صادق(ع) فرمودند: اگر کسی در ماه مبارک رمضان، مورد مغفرت الهی قرار نگیرد؛ غفران برای او نیست مگر آنکه عرفه را درک کند. از این روایت 2 مطلب به دست می آید: یکی، عظمت ماه مبارک رمضان از نظر گسترش مغفرت الهی که همه را در بر می گیرد و دوم، عظمت روز عرفه؛ بنابراین اگر کسی در ماه مبارک رمضان مورد مغفرت الهی قرار نگرفت، مسلماً اگر در روز عرفه از خداوند طلب مغفرت کند مورد مغفرت الهی قرار خواهد گرفت.

این روز را از دست ندهید
هر لحظه ای از لحظات روز عرفه برای ما گران بهاست به خصوص برای دعا و درخواست از خداوند. این فرصت بهترین فرصت است. پس این فرصت را از دست ندهید! به خصوص از ظهر تا هنگام غروب روز شنبه را که در روایات وارد شده است. به دوستان می خواستم سفارش کنم که این چند ساعت را غنیمت بشمارید. بدانید اگر می خواهید مشکلات تان را حل کنید ـ که همه ما مشکلات داریم ـ بیایید این چند ساعت را درِ خانه خدا بروید و از او بخواهید؛ چه حاجت های مادی را و چه معنوی را، همه را از او بخواهید. چون در روز عرفه بُردِ دعا خیلی زیاد است.

فضیلت روز عرفه در کلام ائمه اطهار(ع)

شناختن عظمت شب و روز عرفه کار ساده ای نبود، اگر ائمه معصومین(ع) با احادیث شان در این زمینه روشنگری نمی فرمودند. برای درک بیشتر فضیلت شب و روز عرفه مطالعه این احادیث کمک شایانی می کند:

*حضرت محمد(ص) می فرمایند: خداوند در هیچ روزی به اندازه روز عرفه، بندگان خود را از آتش جهنم آزاد نمی کند.

(قسمتی از خطبه پیامبر(ص) در روز عرفه)

*امام سجاد (ع) در روز عرفه صدای نیازمندی را شنید که گدایی می کرد. به او فرمود: «وای بر تو! آیا در مثل چنین روزی از غیر خدا درخواست می کنى، درحالی که در این روز برای بچه هایی که در شکم مادران هستند، امید سعادت و خوشبختی می رود».

(جعفریات، ج 114، ص 415)

*نقل است از رسول خدا (ص) پرسیدند که چه فردی از اهل عرفات، گناهش از همه بزرگ تر است؟ حضرت فرمود: کسی که عرفات را درک کرده باشد و گمان کند خداوند او را نیامرزیده است.

(سنن الکبرى، ج 5، ص 192)

*امام صادق (ع) فرمودند: هر چه مى خواهى براى خود دعا بخوان و در دعا کردن بکوش که روز عرفه، روز دعا و درخواست است.

(التهذیب الاحکام ، ج 5 ، ص 182)

*حضرت محمد(ص) می فرمایند: در میان گناهان، گناهانی است که جز در عرفات بخشیده نمی شود.

(مفاتیح الجنان، اعمال روز عرفه)

منبع : روزنامه خراسان

/ 0 نظر / 28 بازدید