عطسه های ناگهانی، کیف پرپول و احتمالاً بیمارستان!

پوشیدن شلوارهای تنگ؛
استفاده از شلوارهای بیش از حد تنگ روی اعصاب قسمت های بالای ران فشار وارد و جریان خون به پاها را قطع می کند و به اختلالــــــــــی به نام «مرالجیا پارستیتکا» «Meralgia Paresthetica» منجر می شود و علایم آن بی حسی در پاها و کف پاها  و احساس سوزش در قسمت خارجی ران است. متخصصان پوشیدن شلوارهــــای  گشاد به ویژه در قسمت های ران پا را توصیه می کنند.

بیش از حد پر کردن کیف پول
متخصصان پر کردن کیف با پول و کاغذ را که در جیب پشت نیز قرار می گیرد، منـــع  می کنند. نشستن مداوم روی کیف به ستون فقرات و عصب سیاتیک فشار می آورد و باعث مشکلاتی چون سیاتیک و دیسک فتقی می شود. علاوه بر قرار ندادن کیف  در جیب پشت شلوار یا کم کردن محتویات آن، ورزش های قسمت پایین کمر نیز مفید واقع خواهد شد.

استفاده از دمپایی های لاانگشتی
دمپایی های لاانگشتی، استاندارد نیست و برای کنترل آنها هنگام راه رفتن به وارد  آوردن فشار روی شست پا نیاز است که این امر می تواند به درد تاندون ها در کف پا منجر شود. با پوشیدن این دمپایی ها راه رفتن نیز تغییر پیدا می کند به طوری که  مشکل زانو و لگن برای فرد پیش می آید.

افراط در مصرف آب
اگرچه آب مایه حیات است و ۶۶ درصد بدن هر انسان از آب تشکیل شده، مصرف آب زیاد، باعث رقیق شدن سدیم، آهن و مواد کانی و مغذی خون می شود. رقیق شدن بیش از حد آن ها یک حالت سمی به نام «هیپوناترمی» ایجاد می کند که عوارض آن  سردرد، استفراغ، سرگیجه و حتی مرگ است.اگرچه این حالت ها نادر است اما در  ورزشکاران که آب زیاد مصرف می کنند دیده می شود.

ورزش های شدید
چند سال پیش تعدادی از فوتبالیست ها در ایودای آمریکا بر اثر افراط در ورزش بستری  شدند.اغلب آن ها دچار «رابدومیولیز» شدند، زیرا با انجام ورزش های سنگین، بافت ها  می شکند و پروتئین به جریان خون نشت پیدا می کند و کلیه ها دچار مشکل می شود.  پس هنگام ورزش اگر احساس کردید که عضله ها در حالت انفجار قرار دارند، از ورزش کردن دست بردارید.

عطسه های نادرست
مردی ۳۸ ساله که هنگام عطسه کردن دهان و بینی خود را گرفت دچار آسیب دیدگی در  ناحیه حنجره شد این کار وی به قدری به گلوی او فشار وارد کرد که باعث سوراخ شدن تار  صوتی او شد. برای پیش گیری از چنین عوارضی هنگام عطسه کردن حداقل دهان یا بینی را باز نگه دارید. منبع : روزنامه خراسان

/ 0 نظر / 38 بازدید