تندهوش-یکی از روش های خاموش کردن رایانه hibernate یا «خواب زمستانی» است که تنظیمات و برنامه های در حال اجرا را در همان وضعیتی که هستند ذخیره و سپس سیستم را خاموش می کند. در این وضعیت وقتی دوباره سیستم را روشن کنید ، ویندوز با همان برنامه های در حال اجرا و همان وضعیت قبل از خاموشی، بالا می آید. حال اگر شما خیلی از این قابلیت استفاده می کنید می توانید با ساخت یک میانبر از این ویژگی ویندوز روی دسکتاپ کار را برای خود راحت تر کنیدو سرعت خاموش کردن رایانه در این وضعیت را بالاببرید


اول از همه باید از فعال بودن hibernate مطمئن شوید که برای این کار در ویندوز 7 در منوی استارت عبارت CMD را تایپ کنید و سپس Enter را بزنید؛ حال در پنجره Command Prompt دستور powercfg /hibernate on را وارد کنید تا این قابلیت فعال شود. پس از این کار برای ساخت یک میانبر در فضای خالی محیط دسکتاپ و یا هر پوشه دیگری راست کلیک و از گزینه new روی عبارت shortcut کلیک کنید. پنجره ای باز می شود که باید دستور زیر را در آن وارد و سپس روی دکمه next کلیک کنید:

%windir%System32rundll32.exe powrprof.dllSetSuspendState

حال نامی برای shortcut (به عنوان مثال hibernate) انتخاب و سپس روی دکمه finish کلیک کنید. از این پس هر بار که روی این shortcut دوبار کلیک کنید می توانید ویندوز را به حالت hibernate ببرید. با ساخت این میانبر حتی می توانید رایانه خود را در زمانی تعریف شده برای سیستم hibernate کنید. برای این کار کافی است از برنامه Task Scheduler ویندوز کمک بخواهید. برای دسترسی به این برنامه در منوی استارت نام برنامه را وارد کنید و سپس enter را بزنید و زمان مورد نظرتان برای اجرا شدن shortcut مربوطه را تعیین کنید.

منبع : روزنامه خراسانتاريخ : یکشنبه ٢٠ فروردین ۱۳٩۱ | ٥:٥۳ ‎ب.ظ | نویسنده : حسین توسلی | نظرات ()
  • تیم بلاگ | زیبا مد