در بخش تقسیمات زبان ویندوز ، زبان فارسی بعنوان یک زیر مجموعه از زبان عربی تعریف شده است و چینش حروف صفحه کلید ارائه شده برای زبان فارسی ، همانند چینش حروف صفحه کلید عربی می باشد. این در حالی است که زبان فارسی در تعداد حروف و حتی در شکل حروف دارای تفاوت های آشکاری با زبان عربی می باشد. بعنوان مثال ، عدم وجود حروف گ ، چ ، پ ، ژ در حروف عربی و یا قراردادن نقطه  در حروف ( ه و ی ). این امر موجب شد تا کاربران فارسی زبان حتی در نام گذاری فایل ها و پوشه های خود نتوانند از حروف ذکر شده استفاده نمایند و یا از امکاناتی چون سورت ( ترتیب صحیح حروف فارسی ) نیز بی بهره باشند.

در سال های گذشته ، نرم افزار های زیادی بعنوان فارسی ساز به بازار عرضه شد تا توانایی پشتیبانی ویندوز از زبان فارسی را در نسخه های مختلف ( ویندوز 95 ، 98 و میلنیوم ) ، ایجاد کنند و تنها تعدادی از این نرم افزار های فارسی ساز توانستند با موفقیت این امر را پشتیبانی و اصلاح نمایند. اساس کار این فارسی ساز ها ، دسترسی به منبع ( source ) فایل ، ویرایش و اصلاح کردن محتویات آنها بود. مجموعه ای از فایل ها مانند lama.dll ، kbda1.kbd ، cp_1256.nls و ... که در نهایت باعث می شد تا کاربران بتوانند در محیط ویندوز به راحتی از کلیه حروف فارسی جهت تایپ استفاده نمایند.


در نسخه ویندوز 2000 به بعد ، ساختار تعدادی از فایل ها تغییر نمود و تمامی حروف زبان فارسی اما با نواقصی کوچک ، به مجموعه حروف زبان های مختلف ویندوز اضافه گشت. یکی از تغییرات فایل های انجام شده ، تبدیل فایل kbda1.kbd در ویندوز های قبل از 2000 به فایل kdba1.dll در ویندوز 2000 شد و وظیفه ی آن ، چینش حروف عربی در ویندوز است. اضافه شدن فایل kbdfa.dll در این مجموعه بعنوان Keyboard Layout زبان فارسی بسیار خوشحال کننده بود و دیگر نیازی به تولید و استفاده از برنامه فارسی ساز جهت ایجاد حروف گ ، چ ، پ ، ژ و ... نبود. اما به دلایلی ، ساختار همین فایل نیاز به اصلاح داشت.

یک اشکال موجود در این پرونده ، نحوه چینش حروف فارسی صفحه کلید ، در هنگام تایپ بود. بعنوان مثال برای تایپ حرف پ می بایست از حرف \ ( بک اسلش ) استفاده می شد و برای تایپ حرف ژ فارسی می بایست از کلید ترکیبی Shift+c استفاده می شد که باعث ایجاد مشکل در هنگام تایپ سریع حروف فارسی می شد. عمومی ترین حالت جهت استاندارد شدن تایپ حروف فارسی در کشور ، قرار گرفتن حرف ژ فارسی در هنگام تایپ حرف \ ( بک اسلش ) و حرف پ فارسی هنگام تایپ حرف ~ می باشد.

اشکال دیگر ، ایندکس حروف "ک" و "ی" فارسی می باشد. برای این حروف دو جایگاه در نظر گرفته شده است و در هنگام مشاهده و یا جستجو ، این عبارت ها قابل جستجو نمی باشد. بعنوان مثال شاید در سایت های اینترنتی و یا اسناد متنی خود دیده باشید که کلمه "ویندوز" ، به صورت "وی‌ندوز" و یا کلمه "مکمل" به صورت "مک‌مل" نمایش داده می شود.

چگونه این اشکالات را برطرف کنیم؟

در این قسمت به شما برنامه کم حجمی ارائه شده است تا با نصب آن ، صفحه کلید ویندوز نسخه های Vista ، XP و Seven را استاندارد نمائید. علاوه بر آن بتوانید از حروف کشیده ( مانند : دیبـــــــــاگران آرویــــــــــن ) و فاصله مجازی ، اعراب گذاری صحیح حروف و ... نیز استفاده نمائید.

جهت مطالعه ادامه متن و دانلود نرم افزار اینجا را کلیک نمایید

منبع : سایت قلم فارسیتاريخ : جمعه ۱۸ فروردین ۱۳٩۱ | ۱۱:٠۱ ‎ق.ظ | نویسنده : حسین توسلی | نظرات ()
  • تیم بلاگ | زیبا مد